Szkoła i sport

Zestawy pierwszej pomocy , Apteczka szkolna i sportowa, fantomy 

Gabinety lekarskie w placówkach edukacyjnych to istotne miejsce dla każdego ucznia. Oprócz wykwalifikowanego wsparcia pielęgniarki dostępnej na miejscu są one również punktem udzielania doraźnej pomocy medycznej, również w nagłych przypadkach. Apteczka do szkoły to podstawowy zestaw ratowniczy, który zawiera materiały oraz środki ochrony osobistej pozwalające na błyskawiczną reakcję w czasie wypadku, zanim do poszkodowanego dotrze pogotowie. Tu istotny jest czas – każda minuta zwłoki może skutkować pogorszeniem się stanu pacjenta, dlatego apteczka z wyposażeniem to niezbędnik gabinetu pielęgniarki!

Więcej

Sportowa torba pierwszej pomocy – kiedy się przyda?

Zestaw do pierwszej pomocy przydaje się tak naprawdę zawsze i wszędzie – w szkołach, na lekcjach wychowania fizycznego, na zawodach sportowych, podczas wycieczek, ale też w domu czy w pracy. Najprostsza apteczka sportowa z wyposażeniem dostępna pod ręką w miejscach uprawiania sportu może zadecydować o tym, czy pacjent trafiając już pod opiekę ratowników pogotowia będzie dobrze zaopatrzony i stabilny. Apteczka szkolna od sportowej tak naprawdę nie różni się zbytnio – obydwie nastawione są głównie na zaopatrywanie drobnych i głębszych skaleczeń, złamań, otarć, oparzeń, czy przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. 

Co powinna zawierać prawidłowo wyposażona apteczka do szkoły?

Biegające na przerwie dzieci bywają ofiarami wielu przykrych wypadków – złamań, zwichnięć, stłuczeń, ale również skaleczeń czy oparzeń w wyniku nieprawidłowego zabezpieczenia elementów budynku. Zestaw taki jak apteczka z wyposażeniemdo szkoły musi zatem zawierać środki higieniczne i opatrunkowe, a także ochronne dla ratownika, gdyby doszło do konieczności ratowania zdrowia lub nawet życia dziecka. W standardzie są to głównie plastry, bandaże, środki do dezynfekcji, nożyczki, rękawiczki dla ratownika, koc termiczny, gazy i inne.

Rowerowa apteczka sportowa – dla sportowców i amatorów

Również na rowerze nierzadko zdarza się być ofiarą wypadku komunikacyjnego lub jego świadkiem – wówczas liczy się szybka reakcja. Sportowe zestawy pierwszej pomocy czyli apteczki z wyposażeniem to niewielkie trójkątne torby zawierające gazy, opatrunki, środki do dezynfekcji lub w zależności od wersji inne artykuły higieniczne i ochronne. Warto umocować ją do ramy roweru i mieć zawsze przy sobie, nie tylko podczas treningu do zawodów, ale również na rekreacyjnych przejażdżkach. Torba z wyposażeniem jest lekka i nie utrudnia jazdy – nie ma więc powodów, aby sobie jej nie zafundować.

Punkt pierwszej pomocy dla szkół

Specjalnie opracowana metalowa szafa z wyposażeniem znajdująca się na terenie miejsca, w którym odbywają się zawody sportowe, ale również w gabinecie lekarskim to bardzo ważny punkt tego miejsca. Znajdują się w nim środki ochronne i opatrunkowe, podobnie jak w klasycznej apteczceszkolnej, ale oprócz tego można tam znaleźć specjalny przenośny zestaw sportowy. Oprócz możliwości udzielania pomocy poszkodowanemu w gabinecie, ułatwia to również dotarcie z nią na miejsce wypadku bez żadnych specjalnych przygotowań. Oferowane przez BoxMetMedical wyroby w pełni odpowiadają wytycznym MEN oraz posiadają wszelkie niezbędne certyfikaty.

Przenośny zestaw do pierwszej pomocy – dla kogo?

Możliwość szybkiego przyniesienia niezbędnych środków higienicznych, których nie trzeba specjalnie pakować daje zysk w postaci cennych minut, które bywają wystarczające, by ulżyć poszkodowanemu w cierpieniu, a nawet uratować go. Apteczka pierwszej pomocy z wyposażeniem przeznaczona do szkoły, ale również na wydarzenia sportowe to główne narzędzie pracy osób odpowiedzialnych za zapewnienie opieki medycznej uczestników eventu lub uczniów podczas zajęć. Mogą z niego korzystać nie tylko osoby z wykształceniem pielęgniarskim – prawo zobowiązuje do tego nawet osoby, które nie przeszły żadnego kursu z tej dziedziny.

Więcej

Jak dbać o zestaw pierwszej pomocy do szkoły?

Warto wiedzieć, że takie zestawy pierwszej pomocy przedmedycznej nie zawierają żadnych leków, nawet tych wydawanych na receptę. Jedynym preparatem, który można tam znaleźć, jest ewentualny środek do dezynfekcji rąk. Należy zatem dbać o to, czy ten, który znajduje się w środku torby lub szafy nie jest przeterminowany, a jeśli jest – warto wymienić go na świeży. W zestawach szkolnych i sportowych, które użytkowane są dosyć często, należy także cyklicznie sprawdzać szczelność opakowań, w które zapakowane są sterylne opatrunki. Gdyby doszło do ich uszkodzenia, a także zużycia – również należy je uzupełnić.

Czy apteczka szkolna jest niezbędna?

Oprócz tego, że zestaw pierwszej pomocy sportowy lub do szkoły może ratować zdrowie, a nawet życie, jest to jeden z koniecznych, wymaganych przepisami prawa punktów, który musi zaistnieć, by było możliwe zorganizowanie jakichkolwiek zawodów, ale również prowadzenie placówki publicznej. Wszelkie kwestie dotyczące zawartości apteczki szkolnej znaleźć można w wytycznych MEN. W BoxMetMedical dbamy o to, aby produkty, w które zaopatrujesz swoją szkołę lub klub sportowy były jak najlepszej jakości i naprawdę służyły w nagłych wypadkach.