Opatrunek hydrożelowy Water Jel 10x10
OPATRUNEK HYDROŻELOWY, SCHŁADZAJĄCY NA OPARZENIA
-
Opatrunek Water-Jel natychmiast po nałożeniu na oparzone miejsce chłodzi je, łagodzi ból i chroni przed zanieczyszczeniem ran jednocześnie zatrzymując proces oparzenia. Składa się z bezzapachowego żeluchłodzącego i nośnika (nietkanego poliestru) o przeznaczeniu medycznym. Żel, zawierający kwas hialuronowy, oparty jest na bazie wodnej, przez co z łatwością rozpuszcza się w niej. Nie przykleja się do ran i może być nakładany bezpośrednio na nią.Posiada szerokie spektrum działania antybakteryjnego, przeciwgrzybicznego, przeciw drożdżom i pleśni. Nie zawiera benzenu. Konsystencja żelu jest przejrzysta co pozwala w łatwy sposób ocenić stan oparzenia, bez konieczności usuwania go z rany. Łatwy w transporcie, przechowywaniu i użyciu.Posiada nadany numer NSN i jako jedyny opatrunek na świecie nadaje się do stosowania na wszystkie rodzaje oparzeń termicznych nie powodując hipotermii. Na opakowaniu widnieje informacja o % TBSA/CPC. Posiada pozytywną opinię Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Opatrunek pakowany jałowo, testowany klinicznie, pozostaje bezpieczny dla oczu i śluzówek. Produkt sterylny, zgodny z pH ludzkiej skóry, bezpieczny dla dzieci, niemowląt i osób starszych nie wykazuje reakcji alergicznych lub reakcji ze skórą. Łatwy do przechowywania w temperaturze pokojowej. Dopuszczenie CE, FDA, wymiary 10*10 cm. Termin przydatności 5 lat.
Przedszpitalna terapia chłodząca jest uznanym środkiem stosowanym jako pierwsza pomoc w przypadku oparzeń. Skuteczne zastosowanie chłodzenia może zmniejszyć rozległość oraz głębokość zniszczenia tkanek, a także zmniejszyć ból. Jednakże stosowanie klasycznej terapii chłodzącej z użyciem wody niesie ze sobą ryzyko hipotermii. Większość dostępnych w handlu zestawów na oparzenia opartych jest na terapii wodnej oraz na zasadzie transferu ciepła poprzez parowanie. Natomiast system opracowany na bazie żelu Water-Jel jest zdecydowanym wyjątkiem od tej zasady.
- Przeznaczony do oparzeń I, II i III stopnia
Opakowanie
- Klarowna informacją na opakowaniu o procentowym pokryciu ciała przez dany opatrunek osoby dorosłej jak i dziecka.
- Widoczne i oznaczone miejsce otwierania opatrunku.
- Szybkość otwarcia opatrunku i nałożenia na ranę (opakowanie otwierane jest jednym ruchem ręki).
Standard wyposażenia zestawu ratownictwa medycznego R1 dla PSP i OPS
do uzupełnienia zestawów w Straży
- Zatrzymanie chłodzenia na poziomie temperatury ciała, tym samym brak możliwości doprowadzenie do hipotermii.
- Badania potwierdzające czas chłodzenia z 80 stopni C w czasie do 4 minut.
- Wysokie działanie antybakteryjne.
- Opatrunek w formie nośnika poliestrowego nasączonego żelem, zawierający dodatkową ilość żelu umożliwiającego zabezpieczenie większej powierzchni oparzeń.
- Idealne przyleganie opatrunku do rany.
- Duże opatrunki (jak np. opatrunek na twarz) zapewniają zabezpieczenie większego obszaru oparzenia obejmującego nawet uszy, miejsca za uszami oraz część szyjną.
- Konstrukcja nośnika opatrunku uniemożliwia jego rozerwanie, przez co łatwiejszy jest on do aplikacji i usunięcia z rany.
- Ze względu na dużą śliskość opatrunku - jest mniej bolesny dla pacjenta moment przesuwania na ranie.
- Możliwość aplikacji na ubranie, dzięki m.in. formy żelowej "płynnej" opatrunku.
Firma Water Jel Technologies jest od 30 lat liderem na światowym rynku, oferując wypróbowane i uznane produkty do pierwszej pomocy w przypadku oparzeń, wykorzystywane w przedszpitalnym leczeniu ofiar oparzeń.
Zdobyte przez wiele lat działalności doświadczenie służy w codziennej pracy ratownikom medycznym, specjalistom leczenia oparzeń oraz poszkodowanym. Water Jel jest dobrze znany wśród pracowników ratownictwa medycznego, straży pożarnej, ratownictwa morskiego i lotniskowego oraz w wojsku, przemyśle, usługach gastronomicznych, w Formule 1 i na innych wyścigach samochodowych na całym świecie.
Specjalny żel nie zawiera składników aktywnych, zatem nie jest klasyfikowany jako produkt farmaceutyczny, lecz jako wyrób medyczny klasy IIB. Firma Water Jel Technologies prowadzi cały czas badania naukowo-wdrożeniowe, mające na celu sprostanie rosnącym wymaganiom przedszpitalnej opieki nad oparzeniami. Warunki oraz okres przechowywania zawsze należą do głównych czynników skuteczności środków pierwszej pomocy, w której czas gra główną rolę.
Opatrunki Water Jel mogą być przechowywane w szerokim zakresie temperatur, od –5°C do +35°C, dzięki czemu możliwe jest stałe przechowywanie tych opatrunków w pojazdach lub śmigłowcach ratowniczych, bez konieczności zapewnienia im specjalnych warunków przechowywania. Następną korzyścią z posiadania opatrunków Water Jel jest ich czas przydatności, wynoszący 5 lat, co zostało potwierdzone przez amerykańską instytucję FDA (Federal Drug Administration).
CHŁODZENIE PRZEZ TRANSFER CIEPŁA
W związku z tym, że służby ratownicze podlegają ciągłym udoskonaleniom i pracują w warunkach bardzo niekorzystnych produkty z którymi pracują muszą być jak najbardziej praktyczne i solidne. Water Jel jest tym bardziej wartościowym produktem, bowiem mieści się w wielu specyfikacjach warunków użytkowania. I tak możemy go używać np. w warunkach temperatur od -5 do +35 stopni Celsjusza. Specjalne wymagania wobec składowania są niepotrzebne.
Restrykcyjne normy amerykańskie dotyczące przechowywania środków użytku codziennego FDA spełnione przez Water Jel dają podstawę do wydania gwarancji na przechowywanie produktu przez 5 lat. Dodatkowo produkty mają oznaczenie bezpieczeństwa CE. Różnica między produktami Water Jel a wodą to przede wszystkim metoda chłodzenia. Kiedy woda chłodzi przez parowanie, opatrunek hydrożelowy wyciąga ciepło z oparzenia dzięki specjalnemu żelowi. Dzięki temu ciepło zostaje usunięte bardzo szybko a i tym samym ból staje się mniejszy. Kompresy są nasączone żelem o wadze 13 krotnie większej niż on sam.
Co tak naprawdę zachodzi w powłoce żelowej? Tajemnica tkwi w przepływie ciepła, fizyce i konwekcji. Ciepło absorbowane przez Water Jel (nawet temperatura 1000° C może być pochłaniana) przenika przez kolejne powierzchnie opatrunku i dalej jest wydalane do otoczenia. Temperatura zostaje oddana do opatrunku tylko z miejsca oparzenia, a nie z całego ciała. Zatem ryzyko wychłodzenia całego organizmu jest wyeliminowane.